3B Örme Yazıcısı El Emeği Baskı Yapıyor

3B, tekstil ve moda sektörü bayağı bir gelişti, farklı farklı ürünler çıktı, Her yer farklı tarz kıyafetlerle doldu ama hala bazılarımız babaannelerimizin, teyzelerimizin, annelerimizin el emeği göz nuru örme kıyafetlerinin yerini tutacak bir ürün bulamadı kendine.

İskelet, kulak, şeker, çikolata… 3B yazıcılar ile hayal edemediğimiz şeyler bile basıldı, basılıyor. Ancak henüz örme bir ürün göremedik, görememiştik.

Çocuk dünyasının en devi Disney, babaannelerinizin el becerisini makinelere getirme amacıyla yola çıktı. Şu an ulaşılan noktada fazla profesyonel olmayan bazı nesneler üretildi bile.

Disney’den Jim McCann, Lea Albaugh, Vidya Narayanan, April Grow, Jen Mankoff, Jessica Hodgins’in ve MIT’den Wojciech Matusik’in dahil olduğu projede, ekip; örme yapabilen yeni bir 3B yazıcı geliştirdi. İğnelere, kıskaçlara sahip olan yazıcının çalışma mantığı temelde fazla da karışık değil. Aşağıdaki  videoda göreceğiniz üzere, yazıcı belirli birkaç çalışma ilkesi üzerinden istediğiniz basit bir ürünü basabiliyor. Tabi 3B yazıcıların kısa zaman içinde nasıl geliştiklerini ve farklı insanların nasıl farklı amaçlarla kullanabildiklerini hep beraber tecrübe ettikten sonra bu yazıcının yapabileceklerinin bu kadar sınırlı kalmasını beklemiyoruz.

 

 

Görsellerde gördüğünüz, oyuncak ayının üstündeki şapka, atkı ve diğer görsellerdeki örme yılan, eldiven gibi nesneler bu yazıcının ilk meyveleri.

 

Yazar: Hasan H. Kesen (@hasannygaard)

Kaynak: 3ders.com | ilgili içeriğe git