3B Protez Firması: Open Bionics

3B baskı teknolojileri yayılmasını sürdürdükçe protez kollar hem işlevselliğini hem de evrenselliğini artırmaya devam ediyor.

Daha önce horoza protez ayak yapılması, Pakistan’da hediye olarak verilen protez kollar veya Türkiye’deki oluşum Astero Biyoniks hakkında haberler de girmiştik.

Protezler zaten gelişen ve işlevselliği ile tatmin eden bir teknoloji idi ancak maliyetinden dolayı halka fazla inemiyor, zengin olmayanların göremediği bir teknoloji, bir gereklilik olarak kalıyordu. 3B yazıcılar yaygınlaştığından beri bu sorun hatırı sayılır derecede azaldı.

Ünlü 3D Printer üreticisi Ultimaker’ın sitesinde bulunan Stories kısmında kendi hikayelerini, amaçlarını ve kabiliyetlerini paylaşan Open Bionics; 3B yazıcı sayesinde protezlerini neredeyse 30’da 1’i fiyatına mâl ettiklerini söylüyor.

 Kola takılan vericiler sayesinde, tüm parmakların çok küçük bir gecikme ile gayet esnek hareket etmesini sağlayan Open Bionics’in protez eli; Ultimaker kullanılarak: esnek olmayan kısımları PLA ile, parmaklar ise tek seferde TPU ile basıldı.

Büyükler için tek renk ama estetik protezler üretebilen bu ekibin sitesinde çocuklar için gösterdiği Marvel, Disney ve Star Wars temalı protezleri de çocuklar için mutluluk verici olacaktır.

Protez eli/kolu takacak kişinin vücudu 3B olarak tarandıktan sonra özel, en uygun tasarım yapılarak yaklaşık 42 saatlik süreç sonrasında protez hazır oluyor.

Yazıdaki bilgilere göre, 35.000-125.000 dolar arasında olan maliyetler minimumu 1.200 Dolar civarına inmiş.

 

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen