Beş Finalist, Ay'a İlk Ulaşan Olmak İçin Yarışacak

Google’nin başlattığı, 32 takımın katılımıyla başlayan ancak şu an 5 finalist ile yola devam eden LUNAR XPRIZE yarışında bu beş robotun yola çıkması için son tarih 31 Aralık 2017.

Görevleri Ay’ın yüzeyine indikten sonra 500 metre ilerlemek olan robotların dünyaya fotoğraf da göndermesi gerekiyor. Katılımcılar robotlarının yolculuk yapacağı roketleri kendileri seçip, anlaşmalarını kendileri yapıyor.

Gördüğüm kadarıyla pek de zorlanılmıyor. Zaten, hem para ödülü olan hem de büyük prestij katacak bir yarışma olduğu için destekçi bulmak çok da zor olmasa gerek.

Birincinin 20 milyon dolar, ikincinin 5 milyon dolar ve geri kalanların toplamda 5 milyon dolar alacağı yarışmada, bu ödüllerin adaylarına yüzeysel bir bakış atalım.

SpaceILAy’a gitmeye ilk hak kazanan robot olan SpaceIL, Ay yüzeyinde sıçrayarak ilerleyecek. Bu robotun aya olan yolculuğunu SpaceFlight üstlenecek.


MoonExpress
İlerleme mantığının ne olduğuna dair bir bilgi bulunmayan Moon Express’i Ay’a Yeni Zelanda özgirişim şirketi Rocket Lab taşıyacak.

 

Synergy Moon15 farklı milletten mühendis bulunduran bir ekibin eseri olan Synergy Moon, Interorbital Systems’in Neptün’e gidecek olan roketiyle yolculuk yapcak. Bu ekip daha önce de birkaç küçük robot geliştirmişti ancak eğer bu yarışmada bir başarı yakalanması, yapabilecekleri en iyi reklam olur sanırım.

 

Team IndusYılın son çeyreğinde fırlatılması beklenen 11 kilogramlık bu robot Hint merkezli bir uzay şirketi ile yolculuğunu gerçekleştirecek.

 

Hakuto-150 ile 100 derecelere kadar dayanabilen karbon fiber bir gövdeye sahip olan, 360 derece kameralı bu robot da Team Indus’a bağlanarak yolculuk yapacak.

 

Kaynak: Popsci.com | İlgili içeriğe git

 

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen