Beyaz Saray'daki Bilim Fuarı'nda Obama Şov

Beyaz Saray'da düzenlenen Bilim Fuarı'nda Obama tarafından 3B yazıcılara gösterilen ilgi ve merak 3B yazıcı sektöründe olan olmayan herkesin yüzünü güldürdü. Tabii ki bu sektörün gelecek beklentileri için önemli bir gelişme, ancak gülümseyişlere neden olan Obama'nın köpük baloncuklar üflemesiydi :)

 

 

Obama'nın bizzat kendisinin başlattığı ve 6 yıldır düzenli olarak organize edilen Beyaz Saray Bilim Fuarı bu sene de özenle seçilen birbirinden değerli 42 girişime ev sahipliği yaptı. Beyaz Saray Bilim Fuarı tam anlamıyla gençlere odaklanmış bir organizasyon. Fuarda 9-17 yaş aralığında bilime ve teknolojiye karşı tutkuyla bağlı olan gençlerin yaptıkları projeler STEM eğitimi doğrultusunda tanıtılıyor.

Obama: "Gelecek hakkında, beni buradaki gençleri görmekten daha fazla umutlandıran hiçbir şey yok." ve "Kendimi biraz yetersiz hissediyorum." diyerek etkinliğin öneminden bahsetti.

 

 

Etkinlikte duyma engelli öğrencilere periyodik tabloyu öğreten araç, hızlı ve düşük maliyetli ebola testi, canlı tavuk gördüğünde alarma geçen robot ve mobil aşı taşıyan buzdolabı gibi çeşitli projeler tanıtıldı.

Facebook'un Facebook Live özelliğinin yayına geçmesiyle canlı olarak 70 binin üzerine seyirciye ulaşan etkinliğin favorisi kuşkusuz 9 yaşındaki Jacob Leggette oldu. Jacob, küçük yaşına rağmen 3B yazıcılar üzerine yaz kamplarına katılarak yeteneklerini geliştirmeyi başarmış hatta yaşıtlarına da yardımcı olarak onlara ders vermiş.

 

 

Bir 3B yazıcısı olmadığı için çeşitli şirketlere internet üzerinden ulaşarak (ailesinin ufak yardımlarıyla) kendisine bir 3B yazıcı hediye edildiğini söyleyen Jacob, en beğendiği baskısının da annesinin favori Disney filmi olan "Güzel ve Çirkin" olduğunu söyledi.

Etkinliğin ilerleyen zamanlarında Obama, 3B yazıcılar hakkındaki sorularına yanıtlar aldı. Jacob, Obama'ya ürettiği Beyaz Saray'ı ve balon üfleme oyuncağını gösterdi. Obama, balon üfleme oyuncağıyla birkaç denemesinde başarısız olunca, "Açıkçası yeteri kadar pratik yapmadım." diyerek gülümsemelere neden oldu.

Jacob'ın, "Çocuk danışmanınız var mı?" sorusuna Obama, "Çocuklardan oluşan bir konsey fikrinin peşini bırakmayacağız" şeklinde cevap verdi.

ABD'deki mevcut 3B yazıcı pazarına göz attığımızda, canlı bir sektör olduğunu ve dünyanın en önemli 3B yazıcı üreticilerine ev sahipliği yaptığını söylemeliyiz.

Dilerseniz, etkinlik hakkındaki bir videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz:

 

 

Yazar: Çağan Kuyucu