Çin’de 10.000 Adet Sanal Gerçeklik Noktası Kuruluyor!

Geçtiğimiz haftalarda ticari sürümünün son kullanıcılarla buluştuğu HTC Vive sanal gerçeklik gözlüklerinin üreticisi HTC, sanal gerçeklik teknolojisinin daha yakından tanınması için Çin hükümeti ile olan işbirliğini devam ettiriyor.

 

 

 

HTC’nin girişimcilere ve partnerlerine ayırdığı 10 milyar dolarlık yatırım fonunu duyurmasının üzerinden henüz sayılı günler geçti. Ancak görünen o ki şirket, sanal gerçeklik teknolojisine olan desteklerine hız kesmeden devam ediyor.

10 milyar dolarlık yatırım fonunda ele alınacak konulardan birisi de sanal gerçeklik teknolojisinin Çin halkına tanıtılmasıydı. Bu plan dahilinde şehrin dört bir yanında toplamda 10.000 adet sanal gerçeklik deneme noktası oluşturulması bekleniyor. Bir bakıma Çin halkının ister istemez teknolojiyle tanışıp, HTC Vive satın alarak sektörü canlandırması bekleniyor. 

Şu ana kadar 1000 adet sanal gerçeklik noktası faaliyete açıldı. İlerleyen zamanlarda 9000 adet daha deneme noktasının ekleneceği aldığımız bilgiler arasında. 

Yaklaşık 1,5 milyarlık nüfusuyla Çin, devasa bir potansiyel olma özelliği taşıyor. 

Bu arada biz de ofiste HTC Vive deneyimini takım arkadaşlarımızın kullanımına sunduk. Bir Playstation odamız yok ama bir HTC Vive istasyonumuz var. :)

Yazar: Çağan Kuyucu