Filapack: Her Ay Yeni Bir Filament Kapınızda!

Uyguladığı farklı iş modeliyle Indiegogo üzerinde hedeflediği 20.000 dolarlık kitle fonlamasına ulaşmayı hedefleyen yepyeni startup Filapack, aylık ödeyeceğiniz 14 dolarlık bir ücret karşılığında kapınıza her ay yeni bir filament göndermeyi amaçlıyor. Üstelik bu yeni iş modeli, sizlere oldukça geniş ve çeşitli bir filament yelpazesi sunuyor.

 

 

Tüketimin oldukça hızlandığı bir dönemdeyiz. Küçük bir donanım hatta yazılım güncellemesi bile kalplerimizi yerinden oynatıyor ve teknolojik ürünlerin en güncel modellerini almak için kendimizi zorunlu hissediyor, en azından çoğumuz bunu düşlüyoruz.

İşte yeni çıkış yapan Filapack'in de kullanıcıları kendisine bağlamak istediği nokta burası. Aerospace alanında 3B Üretim Mühendisi olarak çalışmış Cole Washburn tarafından başlatılan fikir, sadece her ay yeni filamentler keşfetmenizi sağlamıyor, bunun yanında standart bir 3B yazıcı kullanıcısı açısından bakıldığında ciddi problemleri çözüme kavuşturuyor. Kendisinin de bu problemlerden yakındığını söyleyen Washburn şöyle açıklıyor:

"3B yazıcı sektöründe çalışan kişiler olarak, filamentler için harcadığımız paranın hesabını tutamıyoruz. Harcadığımız yüklü paraya rağmen onların, yazıcılarımızda sorunsuz çalışabileceğinden bile emin olamıyoruz."

Bir 3B yazıcı kullanıcısıysanız muhtemelen şu problemi yaşadınız: Yeni bir filament alırsınız, yarısını kullanırsınız, ancak kalan yarısı toza maruz kalır ve oksitlenir. Ve sonuç kötü baskılar.

 

 

Bu, ödediğiniz miktarın yarısının çöpe gitmesi demektir.

Filapack, filamentiniz ile yaşadığınız bu gibi birçok probleme "Filament Abonelik Servisi" ile çözüm bulmayı amaçlıyor. Aylık, 3 aylık veya yıllık abonelik çözümleri sunan Filapack, düzenli ödeyeceğiniz 14 dolar gibi düşük bir fiyat karşılığında kapınıza her ay 50 gramlık (4 adet) farklı çeşit filamentler gönderiyor. Böylece her zaman düşlediğiniz o yeni filamentleri deneme fırsatına kavuşuyorsunuz.

Tabii ki 50 gramlık filamentler bu aşamada kimileri için yetersiz gibi gelebilir. Ancak bunun sadece deneme amaçlı olduğunu belirtmekte fayda var. Kullanım sonrası beğendiğiniz filamentleri özel indirimler karşılığında Filapack marketlerinden satın alabiliyorsunuz.

 

 

Açıkçası, bu yeni modelin eksikliği uzun zamandır hissediliyordu. Çoğumuz, raflarda tozlanan filamentlerimizi kendi ellerimizle çöpe attık. Ancak bu hamleyle Filapack, alışkanlıklarımızı değiştirecek gibi görünüyor.

Bu değişime ortak olmak istiyorsanız, buradan, Indiegogo üzerinden Filapack'i fonlayabilirsiniz.

İstenilen miktara ulaşıldığı takdirde, toplanan bu parayla filamentleri 50 gramlık paketler halinde kesmeye yarayan aletlerin üretileceği belirtiliyor.

İsterseniz aşağıdaki tanıtım videosuna da göz atabilirsiniz.

 

 

Yazar: Çağan Kuyucu