SpaceX'in Falcon'u Florida Roket Testinde Patladı

NASA raporuna göre patlama, Amerika'nın Florida eyaletinde Falcon adlı roketin motorlarına ait deneme testleri yapılırken gerçekleşti. Kilometrelerce ötedeki binaların patlamadan etkilendiği aldığımız bilgiler arasında.  

SpaceX'in,  okyanusun ortasına roket indirmek de dahil olmak üzere gerçekleştirdiği başarılı roket fırlatma operasyonlarını göz önüne aldığımızda, pozitif bir bakış daha ağır basıyor. Tabii ki operasyonlar kontrüllü bir şekilde yürütüldüğü için herhangi bir can kaybı yaşanmadı.

 

 

Roket eğer paylamasaydı, İsrail'in iletişim amaçlı uydusu Spacecom'u uzaya çıkaracaktı. Aynı zamanda roketin patlaması, "güvenlik" konusunda da bazı soruları akıllara getirdi. Örneğin roket, insan popülasyonunun yoğun olduğu bir bölgede patlasaydı ne olurdu? Kilometrelerce öteden bile patlamanın etkisiyle şok olan insanlar için büyük bir tehdit olabilir...

Ancak yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre herhangi bir kayıp yaşanmadı ve bölge halkının hayatına yönelik herhangi bir tehdit yok.

Peki siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Yapılan onlarca başarılı roket fırlatma operasyonlarından sonra bir tane başarısızlık kabul edilebilir mi?

 

Yazar: Çağan Kuyucu

Kaynak: mashable.com