Thor3D'den İddialı 3B Tarayıcı: Drake

3 boyutlu yazıcılar hayatımızdaki yerini genişlettikçe, ihtiyaçlarımız da arttı haliyle.

 Bilgisayar üzerinden 3B tasarım programlarıyla yapacağımız bir tasarımı fiziki ortama aktarabildiğimiz gibi fiziksel ortamdaki bir nesneyi de 3B tarama  teknolojisiyle sanal ortama aktarıyorduk. Fikir vermesi açısından söyleyeyim, 3B tarama sayesinde; filmler – özellikle animasyon filmleri veya filmlerdeki animasyon karakterler-  ve oyunlar daha gerçekçi sahneler yakalayabiliyorlar. Bir kişinin hareketleri 3B tarayıcı ile sanal ortama aktarılıp, önünüze gelen FIFA futbol oyununda son derece gerçekçi çarpışma sekansları yaşayabiliyorsunuz. En azından uzun süredir yapmaya çalıştıkları şey bu sekansları size yaşatabilmek.

İşte, bahsettiğimiz bu filmlerin veya oyunların, ki asıl konumuz olan 3B yazıcıları unutmamak gerek, daha kaliteli işler çıkarabilmesi için Rus merkezli Thor3D şirketi, ilgi çekici bir 3B tarayıcı geliştirdi.

Drake ismini verdikleri yepyeni, kablosuz tarayıcı ile mücevherattan arabaya kadar her türlü nesneyi taramak mümkün. Ergonomik tasarımı ile dikkat çeken tarayıcı, hem insan hareketlerini kaydetmek (Motion Capture) hem de büyük nesnelerin görüntüsünü kaydetmek için üretildi.

2 projektör ile gelen, 7" dokunmatik ekrana sahip olan Drake’te lens değiştirme işlemi de yapılabiliyor. Farklı projelere uygun kullanabileceğiniz lensleri, Drake’i satın alırken seçeceğiniz setlerin içerisinde bulabilirsiniz.

 

 

Kasım ayında satışa çıkacak olan Drake, dosya aktarımını Wi-Fi ile sağlıyor. Ayrıca 3 boyutlu tarayıcının kendine özel, 3B düzenleme uygulaması da bulunuyor.

 

 

Kaynak: 3ders.com | ilgili içeriğe git

Yazar: Hasan Hüseyin Kesen